چند سئوال از آقای مطهری در مورد حجاب اجباری

آقای مطهری در این لینک نظراتی در مورد حجاب اجباری داده اند و من پرسشهایی به نظرم رسید که در زیر مطرح خواهم کرد. دوستان خواننده این پست هم اگر نظری دارند دربخش نظرات بنویسند منتشر خواهم کرد.

آن طوری که من ازگفته های آقای مطهری متوجه شدم، جامعه ایران در برزخی میان حجاب « اسلامی» و جامعه غربی که آزادی پوشش را مبنا قرار داده است، گرفتار آمده و راه حل ایشان سختتر کردن حجاب با کمک گشتهای ارشاد است. در ضمن ایشان به نوعی اعتراف کرده است که جامعه غربی به یک تعدل در این زمینه دست یافته است وی میگوید: جامعه آنها از جهاتی در امان است و هرمورد آزار دهنده ای را نمی توان به سادگی در خیابانها مشاهده کرد .

سئوآل اول- آقای مطهری این پوشش اسلامی که می گوئید تا چه حدی می تواند امتداد یابد ؟دیده ایم که تحریک شدن جوانان ذکور با حجاب اسلامی تشدید می شود و به عنوان مثال اگر در کشورهای اروپایی فرد مذکری از سینه های عریان یک جنس مؤنث تحریک شود در کشورهایی که زنان پوشش اسلامی دارند همین تحریک می تواند با نگاه به چشم و یا لب و یا مچ پا یا دست صورت گیرد. اینجاست که در بعضی از مناطق مسلمان نشین تمام اعضاء بدن جنس مؤنس از جمله صورت ، پا و انگشتان دست پوشیده است. آیا قرار است در ایران هم حجاب اسلامی تا این حد امتداد یابد؟ سئوال دوم: در جوامعی با اکثریت مسلمان نشین در بسیاری از نقاط جهان حجاب اجباری نیست و امری شخصی و اختیاری است و به همین دلیل گروه بزرگی از زنان مسلمان در آن کشورها دارای پوشش «اسلامی» نیستند . استدلال هم این است که منظور از حجاب در اسلام البسه نیست و حجاب درون است. آیت الله طالقانی هم برداشتش از حجاب از همین دست بود . با این توجه که در این مورد همه مسلمانان یک طور نمی اندیشند چگونه می خواهید که یک نگرش خاص را به جامعه بالاجبار با کمک قوه قهریه مستقر کنید و تکلیف بقیه چیست که بر نظری دیگر هستند؟ سئوال سوم: آنچنان که پذیرفته اید در عرض ٣٠ سال حکومت اسلامی عقده های جنسی عدیده ای در بین جوانان رشد کرده است، با سختتر کردن حجاب اسلامی با اجبار دولتی چگونه تضمین میکنید که این عقده های فرو خورده بیشتر رشد نکند؟ نسخه شما به سختتر شدن پوشش زنان حکم میکند و همانطور که در سئوال اول طرح کردم این پوشش می تواند تا در کیسه سیاه کردن زنان ادامه یابد. آیا کاری که ٣٠ سال عملی نشد این دولت فاقد حداکثر محبوبیت چگونه می تواند صورت دهد؟ و تازه اگر هم با زور صورت گیرد چگونه می تواند تاثیر واقعی داشته باشد، اگر جوانی مستعد و حریص تحریک شدن باشد که البته هست و این قانون طبیعت است حتی یک چرخش بدن یک زن درکیسه سیاه و یا اندکی کنار رفتن نقاب می تواند این فتیله را آتش بزند. پس آیا ناچار نخواهید شد همه را در خانه زندانی کنید و برای بیرون بردن دختران پیش قراول بفرستید تا فریاد زنند کور شوید دور شوید تا دختر حضرت عالی به عنوان مثال وارد دانشگاه نسوان شود و عصری دوباره همین بساط؟ یادم است که در سالهای نخست انقلاب آیت الله گیلانی در یک برنامه تلوزیونی در مورد بدحجابی فرمودند : روزی در ماشین نشسته بودم زنی را دیدم که حجاب! داشت و غسل بر من واجب شد! وقتی کسی در سن و سال آن زمان ایشان که ٥٠ را رد کرده بود با دیدن یک زن با حجاب که احتمالن یا لباسش تنگ است یا گوشه ای از مویش پیدا ست آن هم با نگاهی از داخل اتوموبیل تحریک می شود یک جوان ٢٠ ساه برای تحریک شدن به بهانه های بسیار کمتری نیاز دارد. شما برای رسیدن به اهدافی که برشمردید چاره ای نخواهید داشت که جامعه را در سیر تکاملی خود متوقف کنید و سپس به دوران حتی قبل از قاجاریه برگردانید. به این دلیل که  جدا سازی کامل زن و مرد که در زندگی اجتماعی شرکت فعال دارند به طور کامل امکانپذیر نیست و به طور ناقص هم خود بیشتر موجب تحریک می شود و از طرفی به امکانات عظیم و در حال حاضر غیر قابل دسترسی نیازمند است. پس دو راه می ماند ، یک زندانی کردن کامل زنان در خانه و دوم عدم اجبار در حجاب و یا به عبارتی همان روشی که در اکثر جوامع مسلمان رایج است. در مورد گزینه اول هم فکر نمی کنم که حتی به فرض محال در اجرای آن ارکان خانواده تقویت شود بلکه خودموجب دشواریهای دیگری خواهد بود که فساد اخلاقی در درون خانواده ازجمله آنان است.

Advertisements
این ورودی در Non classé فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s