استوانه حقوق بشر کوروش را جایگزین نشان پرچم ایران کنیم

ما امروز بیش از هر زمان به نمادهایی که اتحاد را در میان ایرانیان تقویت کند نیاز داریم. نمادی که نه به رژیم گذشته متعلق باشد و نه قوم و ملیتی خاص را در نظر گیرد.نمادی که مذهب خاصی را تبلیغ نکند و همه ساکنان ایران از ترک و عرب و کرد و لر و بلوچ و ترکمن و فارس آن را متعلق به خود بدانند. نمادی که بر ارزشهای امروز مردم ایران منطبق باشد و آنچه را که سالهاست برایش مبارزه می کنند را نمود دهد و در عین حال دستاوردی جهانی باشد. نبااید اجازه دهیم که ناسیونالیزم افراطی و یا مشاطه گرانی چون مشائی همه نمادهای با ارزش مردم را بربایند.

از آنها که این منشور را متعلق به کوروش نمی دانند تا کسانی که بخاطر آنکه به نظام سلطنتی بی علاقه اند از این نماد تمدن انسان می گذرتد باید گفت حتی اگر این استوانه متعلق به کوروش نباشد و یا متعلق به وی باشد آنچه که اهمیت خواهد داشن محتوای این استوانه گلی است و آنچه برآن حک شده است اهمیت دارد.

دراين منشور از آزدی افراد در انجام مراسم دينی، حفاظت از اموال ملل مغلوب، بازشدن معابدی که بسته شده بود و نوسازی خانه های تخريب شده و نيز بازگرداندن صلح وآرامش به مردمان امپراتوری هخامنشی سخن گفته است.

آیا اینها بخش بزرگی از آرزوهائی که همین امروز داریم نیستند؟

چه نمادی از این با ارزشتر که ما پرچم خود را با استوانه ای که چند هزار سال پیش فرمان به حقوق انسان می داد،بیارائیم و آن را جایگزین نمادی کنیم که نه تنها نشانی از بزرگی خدا در آن نیست، بلکه تقلیدی پیش پا افتاده از نشان سیکهاست. حتی اگر یک نفر در مجلس ایران شجاعت آن را داشته باشد که با صدای بلند بگوید که علامت سیکها بر پرچم ما هیچ تقدسی ندارد و نشان استوانه کورش را بجای آن پیشنهاد کند، نام خود را در تاریخ ایران جاودانه کرده است .

بدل نشان سیکها در همان اوایل انقلاب و در فضای غیر طبیعی آن دوران بر میانه پرچم ما نشست تا شیر و خورشید را که در آن زمان، نماد سلطنت بود،جایگزین گردد. حرف و حدیث روی نشان شیر و خورشید بسیار است. برخی که هنوز این نشان را بر پرچم سه رنگ ایران در خارج از کشور حمل می کنند بیشتر طرفداران سلطنت و مجاهدین خلق هستند. در حالی که جمهوری خواهان در تظاهرات خارج از کشور پرچم سه رنگی که  در قسمت سفید نام ایران حک شده است را با خود حمل می کنند. ولی شاید فرمان کوروش پس از قرنها بتواند دوباره اعجاز کند. حال که استوانه کوروش به طور موقت برای نمایش به تهران آورده شده است ، فرصت مناسبی است تا این مسئله طرح شود. بدیهی است که جایگزینی و تغییر پرچم به همین سادگیها نیست و با تغییر قانون اساسی امکان پذیر است و این از مجلس و ساختارهای حکومتی فعلی ساخته نیست ،ولی طرح آن می تواند به سرعت همه گیر شود،بخصوص در زمانی که رعایت حقوق بشر از خواسته های بحق جنبش سبز است. ما برای جایگزینی استوانه حقوق بشردلایل بسیاری داریم از جمله پس از گذشت بیش از دو هزار و پانصد سال از صدور این فرمان،عدم رعایت حقوق بشر هنوز از مشکلات  بزرگ مردم ایران است.

Advertisements
این ورودی در Non classé فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s