نظام مرده است و خوداشان می دانند که کار تمام است

نظام مرد ه است و از همین رو می دانند این بار اگر یک ذره کوتاه بیایند، وقت دفن و کفن جنازه  هم خواهد  رسید. نظامی که مقام غیر انتخابی فقیه همه کاره اش است، در انتخابات 88 که مرگ خود را محتمل می دید دست به ریسک عجیبی زد و با تقلب بزرگ در انتخاباتی که خودش سازمان داده بود، باخت.البته   انتخابات را  در ظاهر برد ولی گهری از کفش رفت که برایش حیاتی بود. این گهر امکان بروز شدن و اصلاح نظام بود.

آری نظام مرده است و جسدش روی ما هنوز سنگینی می کند. نظامی که آرزوهای بزرگی داشت و می خواست الگوی جهان اسلام باشد امروز تجربه تلخی برای جهان اسلام شده است .

ترس از انتخابات پیش رو کاملن حقیقی است و هر بادی می تواند به فروپاشی منتهی شود. اگر در فکر مهار بادها هستند.اگر در فکر پارلمانی کردن حکومت هستند. اگر وزیر اطلاعات مسخره ای مثل مصلحی می شود. اگر خامنه ای فرمایشاتش تبدیل به تکلیف نمی شود. اگر در مذاکرات هسته ای به بن بست می رسند و ….  همه نشان این دارد که نمی دانند با این جسد چه باید کرد. دیگر سخن از دادن آزادی قطره چکانی امروز معنی ندارد زمانی که یک قطره سیل می شود. نظامی که سرانش سایه هم را با تیر می زنند و دعوای قدرت و پول همه را لخت و عریان در مقابل ملت نهاده است ،این امکان را ندارد که اجازه دهد عده ای بیایند و بخواهند اصلاحات واقعی صورت دهند. امروزه اصلاح در قوه قضائیه به معنی زیر و زبر کردن آن است. اصلاحات در قوه مقننه به معنی برداشتن فیلتر شورای نگهبان  و اچازه ورود نمایندگان واقعی مردم است. اصلاحات  واقعی امروز معنی اش آزادی نشریات و احزاب و برداشتن ممیزی نشر است. امروز معنی اصلاحات فرق زیادی با زمانی که خاتمی برای اولین بار به ریاست جمهوری رسید، دارد. این بار اصلاحات نه تنها در حوزه سیاسی بلکه در زمینه اقتصادی لازم است. نخستین رفرم اصلاحات در زمینه اقتصادی حذف سپاه پاسداران از فعالیتهای اقتصادی است. سپاهی که مسلح است و به امکانات فشار و اطلاعات بسیاری دسترسی دارد نباید مجاز به دخالت در زمینه های اقتصادی باشد. اصلاحات بدین معنی خواهد بود که رهبر جمهوری اسلامی را وادار به پاسخگویی در برابر مردم نماید. چه سازکاری خواهد توانست رهبر را پاسخگو سازد؟ . امروز اگر کسی بگوید اصلاح طلب است ولی اصلاحات در این زمینه ها را قبول نداشته باشد اصلن اصلاح طلب نیست.  اگر کسی بخواهد به چنین اصلاحاتی دست بزند و امکانش را هم بیابد ،چیزی که باقی خواهد ماند دیگر این نظام جمهوری اسلامی  کنونی نیست. هر چه به پیش می رویم به همان نسبت اصلاح طلبی و انقلاب در هم می آمیزند و به یک مفهوم تبدیل می شوند. در یک حکومتی که آزادی انتخاب برای مردم وجود داشته باشد بعید به نظر می رسد راههای عقب مانده حاکمان امروز برای اداره کشور رای اکثریت مردم را به همراه داشته باشد.

Advertisements
این ورودی در Non classé فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s